ATM’den Havale Ve EFT Nasıl Yapılır ?

Atme Havale Eft Atm'den Havale Ve Eft Nasıl Yapılır ?

 

ATM’den Havale Ve EFT Nasıl Yapılır ?

ATM’ler, bugünümüzde tüm bankaların kartlarını kabul eden ortak sistemler olarak biliniyorlar ve anında her bankacılık prosedüri, bu ATM’ler üstünden yapılabiliyor. Şubeli ya da şubesiz fark etmeksizin hizmet veren bu gezici bankacılık hizmeti, hem alan kişi numaranızla hem de kartlarınızla prosedürleri kabul ederken; anlaşmalı kartlardan ve bankalardan kuşkusuz komisyonsuz prosedür de yapabiliyor. Mesela, Ziraat Bankası’nda Ziraat kartınızla yaptığınız prosedürlerden komisyon alınmazken; siz acil hal amacıyla para çekmeniz gerek görülürse ve öteki bir bankanın ATM’sini tercih etmek mecburiyetinde kalırsanız; komisyon ödemek halinde kalabiliyorsunuz. Havale ve EFT prosedürlerini de, gene her ATM’de, istediğiniz kartla gerçekleştirebilirken bu prosedürlerde de çoğu zaman komisyon tarafınızdan alınabiliyor. Sadece, kuşkusuz belli başlı hallarda.

Bu yazımızda, sizlerle ATM’den Havale / EFT prosedürlerinin iyi mi yapılacağını konuşacağız. Siz de havale ve EFT’yi ATM üstünden gerçekleştirmek istiyorsanız, yazımızı takip ederek çeşitli bulguyu alabilirsiniz.

ATM’den Havale / EFT prosedürü Yapılır mı?

Evet, bankanızın rastgele bir ATM’sinden, kartınız vasıtasıyla ya da eğer ATM müşterisi olduğunuz bankanın bir ATM’siyse alan kişi numaranızla Havale ve EFT prosedürlerini kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Bankalara nazaran değişmekle beraber, ATM’lerde tarafınızdan hem havale, hem EFT amacıyla komisyon alınabilir; fakat şubesiz bankacılık hizmetlerinde -örneğin Enpara- ve ATM’lerinde komisyon alınmamaktadır. Normal olarak, bu hal ve şartlar, yukarıda da bildirdiğimiz suretiyle bankadan bankaya farklılık göstermektedir.

ATM’den Havale Nasıl Yapılır?

ATM üstünden havale gerçekleştirmek amacıyla; yapmanız ihtiyaç duyulan tek şey, bankanıza ilişik rastgele bir ATM bulmak. Bunu bankanın mobil programı vasıtasıyla akıllı telefonunuzdan gerçekleştirebilmeniz mümkündür. Peşinden, alttaki adımları uygulayarak direkt olarak ATM’den havale gerçekleştirebilirsiniz.

Kartla alan kişi menüsüne giriş yaptıktan anında sonrasında “para gönderme” ya da “para transferi” sekmesini bulunuz.
Peşinden, “banka hesabına” sekmesini bularak lüzumlu verileri, dilenenleri doldurunuz. Muhtemelen sizden hesap numarası ya da IBAN ve kuşkusuz T.C. Kimlik numarası istenecektir.
Sonrasında prosedürü onaylayarak hesabınızdan, havale gerçekleştirmeniz mümkün.

ATM’den EFT Nasıl Yapılır?

ATM’den EFT gerçekleştirmek amacıylase, gene kartlı menünüzden prosedür yapmanız gerekiyor. Bankanızın ATM’sini bulup kartınızla giriş yaptıktan sonrasında, alttaki adımları seyredebilirsiniz.

“Para Transferi” ya da “Para Gönderme” menüsüne giriş yaptıktan anında sonrasında “EFT” ya da “Başka Banka Hesabına” sekmesini görebilmeniz gerekir.
Eğer göremezseniz, direkt olarak karşınıza doldurmanız ihtiyaç duyulan boşluklar sunulursa; direkt dilenen verileri girin. Muhtemelen sizden “IBAN” numarası istenecektir. IBAN numarasını EFT amacıyla bilmeniz şarttır.
IBAN numarasının bununla beraber T.C. kimlik numarasının da büyük olasılıkla istenmesinin akabinde, istediğiniz tutarı EFT olarak göndermeyi seçip, onaylayabilirsiniz.
ATM’den EFT prosedürü bu kadr rahat.
Pek oldukca bankanın ATM’si, EFT amacıyla cüzi oranlar alırken, genel anlamda havaleden; EFT ile aldığından daha azca bir oran keser. Gene de, bu prosedürleri web bankacılığı ya da mobil bankacılık ile hallederek, daha rahat edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir