Asgari Ücretli Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Türkiye’de birçok çalışan, asgari ücretle çalışmaktadır. Bu nedenle asgari ücretli bir kişinin bankalardan ne tutarda kredi kullanabileceği de sık sık merak edilir. İhtiyaç kredisi, konut veya taşıt kredisi gibi kredi türlerine göre asgari ücretli kredi tutarı da değişkenlik göstermektedir.

Bankalar, kredi vermeden önce sizi her açıdan değerlendirirken bir diğer yandan da sizlerin kullanabileceği en yüksek kredi tutarını da hesaplarlar. Bu hesaplama genellikle aylık net gelir / 2 şeklinde bir matematikle hesaplanmaktadır. Sizlerde bu hesabı yaparak bankalardan ne kadar kredi kullanabileceğinizi hesaplayabilirsiniz.

Asgari ücretli bir çalışan daha yüksek kredi kullanmak istiyorsa bu durumda bankaya bazı belgeler sunmalıdır. Gelir belgesinin yanında ek gelir belgesi sunmak veya eşinizin de sigortalı bir işte çalışıyor olması ve yeterli kredi notuna sahip olması gibi etkenler, asgari ücretli olarak daha yüksek kredi kullanmanıza olanak sağlamaktadır. Ek gelir belgesi sunmak, kredi tutarının yükselmesi için oldukça önemlidir, belgeleyemediğiniz ek gelirleriniz banka tarafından hesaplamaya katılmamaktadır.

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours