Asgari Ücretli Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Türkiye’de birçok çalışan, asgari ücretle iş koşturmacasındadır. Bu yüzden asgari ücretli bir kişinin bankalardan ne tutarda kredi kullanabileceği de sık sık merak edilir. İhtiyaç kredisi, konut yada taşıt kredisi şeklinde kredi türlerine bakılırsa asgari ücretli kredi tutarı da değişkenlik göstermektedir.

Bankalar, kredi vermeden ilkin sizi her açıdan değerlendirirken bir diğeri taraftan da siz kıymetli ziyaretçilerimizin kullanabileceği en yüksek kredi tutarını da hesaplarlar. Bu hesaplama bir oldukca süre aylık net gelir / 2 şeklinde bir matematikle hesaplanmaktadır. Sizlerde bu hesabı yaparak bankalardan ne kadar kredi kullanabileceğinizi hesaplayabilirsiniz.

Asgari ücretli bir çalışan daha yüksek kredi kullanmak istiyorsa bu durumda bankaya bazı belgeler sunmalıdır. Gelir belgesinin yanında ek gelir belgesi sunmak yada eşinizin de sigortalı bir işte çalışıyor olması ve kafi kredi notuna haiz olması şeklinde etkenler, asgari ücretli olarak daha yüksek kredi kullanmanıza olanak sağlamaktadır. Ek gelir belgesi sunmak, kredi tutarının yükselmesi için oldukça önemlidir, belgeleyemediğiniz ek gelirleriniz banka tarafınca hesaplamaya katılmamaktadır.