Asgari Ödeme Tutarı

Asgari Ödeme Tutarı Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Bugün ki makalemizde kredi ve kredi kartları için sıklık ile gördüğümüz asgari ödeme tutarı ile alakalı bilgiler sunacağız. Zaman içerisinde devletin de getirdiği kurallar gereği ortaya birçok farklı seçenek çıktı. Bankacılık sektöründe alternatifler çok ciddi anlamda fark yarattı. Dolayısı ile bizde elimizden geldiğince bilgileri sizlere sunuyoruz.

Asgari ödenek, insanları kasmayacak şekilde bankalar tarafından uygulanması gereken bir ödenek tipi olarak dikkatleri çekiyor. Dolayısı ile tam da bu noktada tanımlama ile başlayacağız.

Asgari Ödeme Tutarı Nedir?

Asgari ödeme tutarı, kredi ya da kredi kartlarınız için toplar tutarın %30’u kadar daha kolay şekilde ödeme imkanını sizlere sunan ödenektir.

Örneğin kredi kartınız ile harcamalar yaptınız. Yaptığınız harcamaların toplamı 1000 TL. Hesap kesim tarihinde de aylık ödeme tutarınız 1000 TL olarak hesaplandı. Bu noktada kredi kartınız için asgari tutar 300 TL olarak belirlenir. Bu tutarı ödeseniz dahi ödeme yapmış sayılırsınız ve kalan bakiye bir sonraki aya devreder.

Asgari Ödeme Tutarı Nasıl Hesaplanır?

Asgari ödeme, toplam tutarın %30’u kadar hesaplanan bir ödeme tutarıdır. Yukarıda da bunun örneğini net bir şekilde verdim. 1000 TL toplam ödemenin asgari tutarı 300 TL olur ve bunu ödeyerek o ayı bir şekilde kurtarmış sayılırsınız.

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours