Asgari Ödeme Tutarı Nedir? nasıl Hesaplanır?

asgari odeme tutari nedir nasil hesaplanir

Bugün ki makalemizde kredi ve kredi kartları için sıklık ile gördüğümüz asgari ödeme tutarı ile ilgili bilgiler sunacağız. Vakit içinde devletin de getirmiş olduğu kurallar gereği ortaya birçok değişik seçenek çıktı. Bankacılık sektöründe alternatifler oldukca ciddi anlamda fark yarattı. Dolayısı ile bizde elimizden geldiğince detayları sizlere sunuyoruz.

Asgari ödenek, insanları kasmayacak şekilde bankalar tarafınca uygulanması gereksinim duyulan bir ödenek tipi olarak dikkatleri çekiyor. Dolayısı ile tam da bu aşamada tanımlama ile başlayacağız.

Asgari Ödeme Tutarı Nedir?

Asgari ödeme tutarı, kredi ya da kredi kartlarınız için toplar tutarın %30’u kadar daha kolay şekilde ödeme imkanını sizlere sunan ödenektir.

Mesela kredi kartınız ile harcamalar yaptınız. Yaptığınız harcamaların toplamı 1000 TL. Hesap kesim tarihinde de aylık ödeme tutarınız 1000 TL olarak hesaplandı. Bu aşamada kredi kartınız için asgari meblağ 300 TL olarak belirlenir. Bu tutarı ödeseniz dahi ödeme yapmış sayılırsınız ve kalan bakiye bir sonraki aya devreder.

Asgari Ödeme Tutarı nasıl Hesaplanır?

Asgari ödeme, toplam tutarın %30’u kadar hesaplanan bir ödeme tutarıdır. Yukarıda da bunun örneğini net bir halde verdim. 1000 TL toplam ödemenin asgari tutarı 300 TL olur ve bunu ödeyerek o ayı bir halde kurtarmış izmit eskort sayılırsınız.