Altın Çeşitleri Nelerdir?

Yüzyıllardır, insanların takı olarak ya da yatırım aracı olarak kullanım sağlanan tüm ülkelerin ekonomik değerlerini belirlemiş olan günümüz de ise kaliteli olarak farklılıklar olabilmektedir. Altın çeşitleri nelerdir? Dendiğinde çeşit olarak öncelikle gram altın ülkemize özel olarak altın çeşitleri ve gram altınlar, İstanbul’da İstanbul Altın Rafinerisi A.Ş tarafından üretimi sağlanmaktadır. Ülkemizde gram altınlar genellikle düğünlerde saf…


Altın Çeşitleri Nelerdir?

Yüzyıllardır, insanların takı olarak ya da yatırım aracı olarak kullanım sağlanan tüm ülkelerin ekonomik değerlerini belirlemiş olan günümüz de ise kaliteli olarak farklılıklar olabilmektedir. Altın çeşitleri nelerdir? Dendiğinde çeşit olarak öncelikle gram altın ülkemize özel olarak altın çeşitleri ve gram altınlar, İstanbul’da İstanbul Altın Rafinerisi A.Ş tarafından üretimi sağlanmaktadır.

Ülkemizde gram altınlar genellikle düğünlerde saf ve gramaj olarak farklı çeşitlerde sunulmaktadır. Çeşit olarak çeyrek altın, yarım altın, tam altın çeşitleriyle satışa sunulan altın türleri bulunmaktadır. Çeyrek ve yarım altınların gramajları gram altından daha fazla olduğu için fiyatları daha fazladır. Diğer çeşitler ise Reşat altın, Osmanlı dönemlerinden kalan altın olarak Mehmet Reşat Sultan’ın adına basılmış olan altın türüdür.  Hamit altın ise,  2. Abdülhamid için basımı sağlanan altın türüdür. Gramı yüksek bir altındır. Bir diğer altın türü ise gremse altındır. Bu altın türü ise 10 adet çeyrek altının 5 yarım altın değerindeki eşitliği olarak piyasaya sürülen altındır. 22 ayar değerinde olan bir altındır.

Kredi Kartı İle Altın Almak
Vadeli ve Vadesiz Döviz Hesabı Nedir? Nasıl Açılır?

ETİKETLER

BENZER İÇERİKLER


Yorum Yap