KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır Şartları Nelerdir Kimlere Verilir 3

5 Adımda KOSGEB Hibe Kredisi Nasıl Alınır?

Kendi işini kurmak isteyen kişiler için büyük bir fırsat olarak gösterilen KOSGEB Hibe Kredisi son zamanlarda bazı şartlar getirmiş, bazı işletmeler için alımı oldukça zor hale getirilmiştir. Bu yazımızda işlerini büyütmek ya da yeni bir iş kurmak isteyen kişiler için 5 Adında Nasıl KOSGEB Hibe Kredisi alabileceklerini anlatmaya çalışırız.

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi

Bilindiği üzere KOSGEB 50,000 TL’ye kadar hibe, 100,000 TL’ye kadar faizsiz kredi olanaklarını büyümek isteyen işletmelere vermekte. Herhangi bir şekilde ticari alanda yer almak ve bir girişim fikrine sahip olan kişiler, KOSGEB Hibe Kredisi alabilmek için ilk olarak bir eğitime tabi tutulurlar. Daha önceden 72 saat verilen eğitimler 32 saate düşürülmüş, girişimcilik alanın sırları paylaşılarak kişileri sertifikalı bir iş sahibi olmaları sağlanmıştır. Bu eğitimleri başarılı bir şekilde tamamlayan kişiler, kredi alımının ilk aşamasını tamamlarlar.

İş Projesi Oluşturma

KOSGEB Hibe Kredisi maalesef ki her başvuran kişi ya da işletmelere verilememektedir. Kredi olanağından faydalanmak isteyen kişiler öncelikle yaptıkları ya da yapacakları iş hakkında detaylı bilgilerin yer alacağı bir proje dosyası oluşturmalıdırlar. Dosya içerisinde iş ile ilgili tanım, yapılacak masraflar tamamen ayrıntılı olarak yer almalıdır. Dosyalar, KOSGEB kurulu tarafından incelenerek onaylanacağını hatırlatmakta fayda var.

Destek Başvurusu

Proje dosyasını hazırlayan kişiler, gerekli birimlere teslimatı yaparak onaylanmasını beklemekteler. Yukarıda da belirttiğimiz üzere projeler bir kurul tarafından incelenerek onaylanmakta. Son yıllarda standart projelerden uzak, teknolojik gelişmelere açık ve teknolojiyi yakından takip ederek kullanabilecekleri sektörlere KOSGEB Hibe Kredisi vermektedir.

Veri Tabanına Kayıt Yapılması

Projesi kurul tarafından onaylanan kişiler 4.aşama olarak KOSGEB’in internet sitesine giriş yaparak üyelik oluşturmaya başlamalıdır. Üyelik sırasında vergi levhası, ticari kayıt belgeler gibi önemli evraklar talep edilebilmektedir. Bu etaba kadar tüm aşamaları tamamlayan kişiler sonuç bölümüne ulaşmayı başarmışlardır.

Sonuç

Tüm adımları yerine getiren kişiler, KOSGEB Hibe Kredisi alımına hak görülmüş olup olanaklarından faydalanmaya başlarlar. Krediler, nakit olarak verilmediğini yapılan harcamaların faturalanması ile birlikte verildiğini belirtmek istiyoruz.

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours