2022 Senesinde Yurtdışından {Nasıl} Ürün Getirebilirim?

İçindekilerYurtdışından Ürün {Nasıl} Getirilir?Gümrükleme İşlemleriİthal Gümrük Limiti

Yurtdışından tecim; ihracat  ve ithalat ile gerçekleşir. İhracat  bir ülkede üretilen malın yabancı ülkelere döviz karşılığında satılması kısaca dış satım olarak tanımlanırken, İthalat ise yurtdışında üretilmiş bir malın ülkedeki alıcılar tarafınca satın alınmasına kısaca dışalım olarak tanımlanmaktadır. Gelen kargo gümrük vergisi, gümrükten geçmeyen ürünler, ithalatın şartları önemlidir.

Yurtdışından Ürün {Nasıl} Getirilir?

İthalat yapmak isteyenler Mevcut işyeri sahibi olanlar için yurtdışından ürün getirerek satışını kısaca ticaretini yapmak için kesinlikle şirket üstünden alım yapılması gerekiyor. Limited şirketlere 2012 senesinde ağır şartlar getirilmesi ile satıcılar kendi kişi şirketlerini kurarak yurt dışından ürün getirerek satışını yapmakta. Ek olarak gümrük işlemleri için kişi şirketi adına gelen ürünlerin vergileri de ona bakılırsa olmakta.  İthal edilecek ürünlerin kesinlikle piyasa araştırması yapılması hangi ürünlerin daha süratli satıldığını ve kaliteli fakat ucuz bulunduğunu bilmek için ön araştırma yapmak akıllı bir adım olacaktır. Ne almak istediğinizi ve müşterilerinizin hangi ürünlere ihtiyacı bulunduğunu bilmenizi sadece bu şekilde belirleyebilir daha sonrasında pazarlama aktivitelerine başlayabilirsiniz. İthal ürünlerin bir çok Çin menşeili ürünlerdir.

Çinden ürün getirmek için online satış siteleri sizlere destek olabilir. En oldukça malum ve güvenilir olan Alibaba ve Aliexpress sitesinden toplu ve perakende olarak çin ürünlerini getirebilirsiniz. Çin şirketinin ve satıcı ve üreticilerinin Çin firmalarının olduğu bu e-ticaret dukkanacmak.com sitelerinden ürün siparişlerinizi vererek adınıza adrese teslim ürünlerini ayağınıza kadar getirtebilirsiniz. Alibaba da toplu olarak direk üreticilerden ürün alma fırsatına haiz olarak ucuz ve kaliteli ürünlerin satışını kendi işletmenizde yapabilirsiniz. Alibaba sitesinden ürün alıp satmak dikkatinizi çekebilir.

Yurtdışında {Nasıl} Üretim Yapabilirim?

Aliexpress ise perakende satış meydana getiren bir sitedir. Aliexpress te satıcılardan ürünleri alarak sipariş verebilirsiniz. Dikkat etmeniz ve hüsrana uğramamanız için kesinlikle satıcıların çoğunlukla tercih edilenler içinde olmasına ve pozitif yönde yorum alanlardan olmasına dikkat etmelisiniz. Vapur taşımacılığıyla ürün getiren sitelerin tek problemi uzun devam eden teslimat süreleridir. 40 günden aşağı bir ürünü beklemeyin. Gümrük işlemleri ve rotarlı ulaşım problemi haricinde güvenli bir halde bu sitelerden toptan yada perakende olarak ürün tedarik edebilir kendi işyerinizde Çin menşeili ürünleri üstüne istediğiniz fiyatı koyarak karlı bir satış yapabilirsiniz. Ürün ithalatı yapabilmek ve birçok satıcı benzer biçimde Çin’den ürün getirmenin kolaylıkları bu şekilde. Şimdi de Yurtdışından tecim yapmak için ihracat mevzusundan birkaç düşünce verelim.

Gümrükleme İşlemleri

İhracat yapmak için şirket şirket Kobi ve kamu kuruluşu olarak yurtdışına geniş çaplı ürün dışsatımı gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için satmaca proformalar irsaliyeler, gümrük işlemleri muhasebeciniz ve gümrük müşaviri mevzularında kısa bir araştırma yaptık.

Ilk olarak döviz karşılığında yurtdışına satış yapılacaksa kesinlikle bir şirket üstünden satmaca kesilmesi ve irsaliyeli olarak gümrük işlemlerine doğal olarak tutulması gerekiyor. Kişi şirketi bile işinizi görebileceği benzer biçimde Limited şirketleri olarak da yurtdışına ihracat yapabilirsiniz.

İhracat yapabilmek için muhasebe elemanının ihracat  ile ilgili geniş çaplı data edinmesi lüzumlu. Ayrı bir satmaca ve irsaliye bastırmak gerekmez. Piyasada kullanılan ki satmaca ve irsaliyeleri bastırarak yurtdışından ihracat için bu faturalar ve irsaliyeler kullanılabilir. İngilizce satmaca bastırmadan kendi faturalarınıza bilgisayarınızdan Türkçe faturanın İngilizce versiyonunu tutarak ihracat için bu faturayı kullanabilirsiniz. Dikkat edilmesi gerek faturaların seri numaralarının aynı olmasıdır. Muhasebecinizin ihracat ile ilgili temel detayları en azından kur farkı hesaplama ve ihracat harcamalarını hesaplama işlemini yapabilmesi lüzumlu Eğer muhasebecinizin daha evvelinde ihracat ile ilgili bir iş yapmadığından kaynaklı bilgisi yok ise ihracat ile ilgili işlemleri bilen ve halihazırda ihracat firmaları ile çalışa muhasebeciler ile çalışmanız faydanız olacaktır.

Gümrükleme İşlemleri

İthal Gümrük Limiti

İhracat için  her ne kadar muhasebecinizin bu işleri bilmesi gerekiyorsa da sizin için en mühim danışman gümrük müşaviriniz olacaktır. Donanımlı ve alanında uzman bir gümrük müşaviri ile çalışmalısınız. Karşılıklı olarak lüzumlu işlemleri birbirine danışacak ve detayları size aktaracak bir gümrük müşavirinize ihtiyacınız  var bu şekilde biriyle çalışın ki ileride ihracat ile ilgili bir problem yaşamayın.

Yurt dışına ihracat yapabilmek için kesinlikle  bir ihracat birliğine üye olunması gerekiyor. Yaptığınız iş ile ilgili ürünlerin ihracatını yapabilmeniz için  tecim odası  yada ihracat birliği haricinde bir yere üye olunması gerekmiyor. Üyelik işlemlerinden sonrasında sektörünüz ne ise onunla ilgili olarak öteki ürünleri de yurtdışına ihracatını yapabilirsiniz.

EDİTÖR TAVSİYESİ

Akvaryumcu Kuşçu (Petshop) {Nasıl} Açılır? 2022

20 Ocak 2022

Buradan anlaşıldığı suretiyle yurt dışından ürün getirmek ithalat  ve ihracat yapabilmek için ilk olarak {müşteri} bulmadan adınıza kayıtlı bir kişi şirketi kurarak ondan sonra pazarlama aktivitilerini başlatarak ürün satışına geçilebilir. Şirketiniz olmadan ne iş yaptığınızı müşterileriniz bilmeden ihracat yapmak ve ithalat yapmak dış satım yada dış alım yapmak işe başlarken yanlış bir adım olacaktır.

Aslına bakarsak esas mevzu hangi ürünlerin satışını yapacağınızdır. Yurt dışından en oldukça getirilen ürünler genel olarak elektronik eşyalar, telefon kılıfları olmaktadır. Bu ürünler oldukça ucuza mal edilmektedir. Mesela bir telefon kılıfını 3 TL’ ye getirterek Türkiye’ de 10 TL pazarlayabilirsiniz. Bu amaç için kullanılan pek oldukça site vardır. Sadece bu sitelerin çoğunda ürünler dolarla satılmaktadır. O anki dolar kuru üstünden fiyat hesabı yaparak sipariş vermeniz gerekmektedir.

Gümrükten kıymeti 15.000 Doları aşmayan ve herhangi bir ticari faaliyette kullanılmayacak olan kıymetli taşlardan yapılmış eşyalar rahatlıkça giriş yapmış olup ya da ülke dışına çıkarılabiliyor. Bu limiti aşanlar ile ilgili ise beyanda bulunmak gerekiyor. Şeker ve çikolata 2 kilogram, makyaj malzemesi ve cilt bakım ürünlerinden 5 tane getirilebiliyor. Evcil hayvanlarda ise daha değişik sınırlamalar söz mevzusu. Kuş, balık, kedi ve köpek getirilebiliyor. Sadece bunlarda da sayı sınırlaması bulunuyor. Hacdan ya da umreden getirilecek olan ürünlerin ise 50 kilogramı aşmaması gerekiyor. Ürünleri kara sınır kapılarından geçirmek için 3 gün o ülkede bulunmuş olmak gerekiyor.

Çin’den Ürün Getirip Pazarlama İş Fikri isminde içeriğimizden detaylı data alabilirsiniz.

Siz de saydığımız sayı ve türlerde hiçbir gümrük sıkıntısı taşımadan bu ürünleri getirebilirsiniz.