2022 Senesinde İşyeri Açmak Ne kadara Mal Olur? Evrak ve İşletme Maliyetleri

İçindekilerMaliyet!Bildiğiniz İşi YapınSermayenize Nazaran Bir İş YapınNasıl Ana para Bulabilirim?

Dükkan açmak istiyorsanız, lüzumlu olan prosedürleri bilmeniz gerekiyor. 2022 yılı itibari ile kuracağınız sektörlere bakılırsa maliyet değişiyor. İşyeri açmak için lüzumlu olan pek oldukça belge var. Bu işlemler için de ek olarak para yatırmanız gerekiyor. İş kuracakların yapabilecekleri işlerden olan kırtasiye, sigorta acentesi, beyazperde, kuruyemişçi, cafe, kahvehane, lokanta, petrol istasyonu açmak isteyen girişimcilerin, “ne kadara mal olur” sorularına yanıt verdik.

Maliyet!

Günümüzde averaj 5000 Tl. ana para ile bir işyeri açabileceğiniz şeklinde, 500.000 TL para harcayarak da bir işyeri açabilirsiniz. İşyerinin ne kadara mal olacağı sizin açmak istediğiniz sektöre ve işyerinin içeriğine bağlı. Bu sebeple ilk olarak hangi alanda hizmet vermek istediğinize karar vermelisiniz. Sitemizin üst ve sağ bölümünde bulunan kategoriler menüsünden işyeri fikirleri alabilir hangi alanda dükkan açacağınıza karar verebilirsiniz. Antalya’nın çarşı merkezinde açacağınız bir cafe ile Nevşehir’in ilçesinde açacağınız bir cafe içinde dağlar kadar fark vardır.

Cafelerden biri 200.000 liraya açılıyabiliyor iken, öteki için 15.000  TL harcayabilirsiniz. Doğal olarak ki mekan faktörü maliyeti direkt etkilemektedir. Sadece ara sokaklarda bir dükkan açmak da oldukça mantıklı olmayacaktır. Şu sebeple ara sokaklara sıkışıp kalmanız durumunda müşteriler sizi göremeyecektir. Satış yapabileceğiniz bir sektör hedefliyorsanız mekan oldukça mühim. Bilhassa işlek caddeleri, insan sirkülasyonunun yoğun olduğu alanları yada avmlerini tercih edebilirsiniz.

Maliyet Hesaplaması

Bildiğiniz İşi Yapın

Ilk olarak bildiğiniz işi yapmayı düşünün. Bilmenin açılımı ise bir tek bir sektörde çalışmış olmanız demek değildir. Mesela bir markette kasiyerlik meydana getiren bir kişi, bir tek fiyat etiketlerini, barkod okutmayı, ürün paketlemeyi bilir. Sadece o işyerine gelen ürünlerin alış fiyatlarını, toptancıları, nereden daha ucuza alınacağını ve piyasanın durumunu, vergileri, giderleri vs. mevzuları bilmez. Eğer tümüyle bir sektöre hakimseniz, o işi bildiğinizi varsayabilirsiniz. Bazı işler vardır ki, yaparken zevk almazsınız. Mesela bakkal dükkanında ekmek satmayı seven insan oldukça azdır. Fakat doğru şekilde bir işyeri açarsanız bir tek ekmek satmakla dahi para kazanabilirsiniz.

Hesaplama hususuna ulaşınca, İstanbul’un en kalabalık semtinde bir cafe açmak 1 trilyon para gerektirirken, Anadolunun herhangi bir köşesinde bu işi 10 bin lira ana para ile yapabilirsiniz.

10 bin lira bayilik veren firmalar olduğu şeklinde, 100 bin lira karşılık isteyen firmalarda mevcuttur.Sorun, işyerinin büyüklüğü  değil, yatırım yapmadan ilkin oluşturulan işyerinin dukkanacmak.com {müşteri} potansiyelini taşıyabilmesidir. Ek olarak işe başlamadan evvel, tüm maliyet unsurlarını tek tek yazmanız gerekiyor. Buna iş planı denilmektedir. Özetle ilk olarak bir iş planı hazırlamakla işe başlayın. Burada tüm giderler için bir tablo hazırlayın.

Eğer maliyet hesabını lüzumlu evraklar ve öteki resmi husular için araştırıyorsanız, kolay usulde vergi ödeyen bir esnafın açacağı ufak bir işletmenin maliyeti averaj 1.000 TL. civarında tutacaktır.

Kolay Usul Vergi Ödeyen Esnafın Muhasebe Ücretleri hakkında informasyon edinebilirsiniz.

Sermayenize Nazaran Bir İş Yapın

Eğer elinizdeki ana para oldukça yüksek değilse, büyük işlere girmeyin. Bilhassa de banka kredisiyle üstesinden gelemeyeceğiniz işlere girmeyin. Aylık gelirinizin yüksek olacağını, bu sayede banka taksitlerini ödeyeceğinizi planlamış olabilirsiniz. Elbet tecim cesarettir sadece körü körüne de bir işe girmek mantıklı değil. Bu sebeple elinizdeki sermayenin bir miktarını kenara köşeye ayırın. Dükkan işyeri açmak oldukça kolay sadece mühim olan yürütebilmek. Ufaktan başlayın, rızkı veren Tanrı. Eğer çalışırsanız ve iş planınız hakikaten iyi ise başaramamanız için sebep yok.

EDİTÖR TAVSİYESİ

Evlere En Oldukça Verilen 5 Paketleme İşi 2022 (Aylık 2000 TL Ek Kazanç)

7 Haziran 2022

{Nasıl} Ana para Bulabilirim?

Ne yazık ki bir işe başlarken birazcık hazırlıklı olmanız gerekiyor. Eli boş gönlü hoş olarak bir işe adım atmak, işlerinizin iyi gitmemesi durumunda borç batağına düşmenize sebep olur. Bundan dolayı kenarda köşede birazcık birikmişinizin olması lazım. Yukarıda bahsettiğimiz şeklinde sermayenize bakılırsa iş yapın. Azca ana para ile yapılabilecek pek oldukça iş bulunmaktadır. 5 bin TL, 10 bin TL, 20 bin TL küçümsenecek meblağlar değildir. İlk aşamada azca ana para ile kurduğunuz bir işin size kazandırdığını gördüğünüzde işinizi bir an evvel büyütmek için adımlar atmaya başlayabilirsiniz.

{Nasıl} Ana para Bulabilirim?

5.000 TL ana para ile yapabileceğiniz işler hakkında informasyon almak ister misiniz?10 bin TL ana para ile ne iş yapabilirsiniz?20 bin TL ana para ile yapılabilecek oldukça güzel işler vardır.

Son yılların popüler meslekleri içinde düşük maliyetle meydana getirilen pek oldukça iş vardır. Mesela elektronik ürün tamirciliği son yılların en oldukça tercih edilen meslekleri arasındadır. Telefon, tablet, laptop tamiri yaparak oldukça para kazanabilirsiniz. Doğal olarak bu işler için birazcık informasyon birikimine ihtiyacınız var ve ustalık belgeniz olması gerekmektedir. Haiz olmanız ihtiyaç duyulan tek şey, tornavida seti olabilir. Ek olarak yedek parçaları uygun fiyatlara temin edeceğiniz bir tedarikçi ile de anlaşmalısınız.

Düşük maliyetle yapabileceğiniz öteki bir iş türü, çay ocağı açmaktır.Çay ocağı için oldukça fazla araç-gereç almanıza gerek yok.Ufak bir dükkanla da işe başlayabilirsiniz.Bir kilogram çaydan 300 bardak çay çıksa ve çayı 1 TL’ ye satsanız 300 TL kazanırsınız. Çayın kilogram fiyatı 20-25 TL civarındadır.Ek olarak çevredeki esnafların da çay siparişi vermesini sağlayabilirsiniz.İş merkezlerinde çay ocağı açabilirsiniz. İş merkezlerinde, müşterilere çay ikramı yapılır ve gerçek manada bu işten kar elde edersiniz.Eğer iş yerinizi kurarken, Kosgeb Devlet desteği almak istiyor iseniz, yeni girişimci desteği başvurusu yapabilirsiniz.Yeni girişimci destekleri için Kosgeb kurslarına katılmanız gerekiyor.Bu kurslar 32 saatten oluşmaktadır.Katılımın mecburi olduğu ve tamamen parasız olan bu kurslara kayıt yaptırabilir ve yeni girişimci desteğinden faydalanabilirsiniz.İş oluşturmak için asla paranız yok ise, başlangıçta tüketici kredilerine yönelebilir, KOSGEB desteği yatana kadar, bir süre yönetim edebilirsiniz.