ParaVeYatırım.Com
2021 Af Ne Zaman Çıkacak Kimler Yararlanacak
Yazar: - 21 Mart 2020
11
0

2021 Af Ne Zaman Çıkacak Kimler Yararlanacak

Af yasasındaki ilerlemeler gündemimizde yer edinmişken fazlası kişinin ilgilenilmiş olduğu, merakla beklediği af yasasında gelinen son hali sizler amacıyla derledik. Hakkaniyet Bakanlığının yapmış olduğu af yasası planlamasinde sona gelindi. Bu yeni infaz planlamasinde ilk evvelce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a bir sunum hazırlandı ve oluşturulan yeni infaz planlamasinde fazlası farklılık ile eş güdümlü son durumunu aldı. Geçtiğimiz senenin değerlendirme toplantısında (2019 senesi) af yasası ve ikinci yargı paketine değinildi. 2020 senesinde yeni infaz planlamasi hangi suçları kapsayacak? Af yasası yargı paketi maddeleri nedir? Tüm sorularınız cevabı yazımızda..

2021 senesi amacıyla kesinleşmesi tespit edilen ikinci infaz paketi 2021 senesi Ocak Ayı ayında şimdilik netlik kazanmamıştır. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2020 senesi değerlendirme toplantısında, emekleri devam eden infaz planlamasi ile ilgili şu şekilde konuştu;

Yargı Reformu Strateji Belgemizi, 2020 senesi Mayıs ayında milletimiz ile paylaşmıştık. Belgedeki hedeflerin gerçekleştirilmesi suretiyle hazırlanan birinci yargı paketi, gene geçen yıl Meclis’te kabul edilerek kanunlaştı. Bu planlama ile ceza adaleti sistemine “seri muhakeme usulü” ve “rahat yargılama” adı altında iki yeni program da kazandırdık. “Kamu vicdanını rahatsız etmeyecek, suçluların cezalarını çekmiş olduğu, ceza adaleti düzeneğinin amacına uygun, ölçülü ve adaletli bir infaz rejimi üstünde çalışıyoruz. İnfaz planlamasini de sahibi olan ikinci yargı paketinin hazırlıklarını tamamladık, birkaç hafta içersinde Meclis gündemine getiriyoruz.” dedi.

Af Yasasi1 2021 Af Ne Zaman Çıkacak Kimler Yararlanacak

Ak Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtuluş’un af yasası ile ilgili bazı açıklamalarda bulunmuş oldu;

Hakkaniyet Bakanlığımız iyi bir emek verme yapmış oldu. Partide de daha ilkin konuşuldu. Bakanlar Kurulunda da konuşuldu. İlgili bürokratlar ve başka partilerle de lüzumlu görüşmeler yapılmış oldu. Biliyorum. Dolayısıyla belirli bir noktaya geldi. Son emekler yapılacak. En kısa vakitte infazla ilgili bu planlamanin gündeme geleceğini biliyorum. Doğal olarak bunu bir af şeklinde görmemek lazım. Bu bir infaz indirimidir. Burada da temel ana fikir şudur; “Cezaevleri fazlaca doldu. Hadi boşaltalım.” diye bir indirim yapılmaz. Önemli olan cezayla caydırıcılık arasındaki dengenin oluşturulmasıdır.

2021 Af Yasası Neleri Kapsayacak?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan infaz yasası ile ilgili yeni açıklamalarda bulunmuş oldu. Yeni planlamalerde son şekiller verildi. 5 ayrı paket durumunda getirilmesi plan edilen toplam 160 maddelik yargı paketi Cumhurbaşkanı doğrultusundan onaylanmıştı. İkinci yargı paketi amacıyla gözler meclise çevrildi. Bunların sonrasında 2021 senesinde af çıkacak mı soruları gündeme geldi. Yeni infaz planlamasi 30 maddelik ikinci yargı paketinde belirlenecek olan maddeler ve yeni af planlamalerinde birtakımları şunlardır;
70 Yaş Üstü Cezasını Evde Çekebilir

Yaşlıları amacıylae alan bu maddede 70 yaş üstü bir kişi işlediği kabahat gereğince cezaevinde yatmayacak cezasını evinde çekecek. Yaşı 70 yaş ve üstü şahısleri kapsamış olsa da, işlediği suça ve buna karşılık almış olduğu cezada bu yeni planlamade önemli bir detay. 2 seneye kadar olan cezalarda yaşı 70 ve üstü olan şahısleri kapsayacak. Bu demek oluyor ki 71 yaşlarında sadece almış olduğu ceza zamanı 6 yıl olan bir kişi yaşına bakılarak evde cezasını çekemeyecek. 70 Yaşı üstü ve 2 seneye kadar hapis cezasına çarptırılan kişi evinde cezasını çekecek. Kişiler elektronik cihazlarda takip edilecek. 75 yaş üstü ceza alan şahıslarda bu zaman 2 senedan 4 seneye çıkacak. Doğrusu 70 yaş üstü getirilen ceza sınırlaması 2 yıl iken, 75 yaş üstü ceza sınırlaması 4 yıl olacak.

Af Yasasi2 2021 Af Ne Zaman Çıkacak Kimler Yararlanacak

Doğum Meydana getiren Bayanların Suçunda Erteleme

2021 Af yasasındaki yeni planlamade Doğum icra eden hanımlarda kapsam amacıylae alındı. Bu maddede işlediği kabahat zamanıne bakılarak 2 değişik planlama geldi. Doğum icra eden bayanın cezaevine alınıp alınmayacağı doğumunun üstünden belirli zaman geçip geçmemesiyle ilgidir. Kadının yapmış olduğu doğumun üstünden 1,5 yıl geçmeden cezaevine alınmayacak. Doğum icra eden bayanın suçunda 1,5 yıl erteleme olacak. Sadece doğum icra eden bayanlar, işlediği kabahat durumunda almış olduğu ceza zamanı 3 senenin altındaysa cezalarını evlerinde çekecekler. Doğum icra eden bayanın evde ceza çekmesi takip edeni, yaşı 70 yaş üstü olan şahıslarda bulunmuş olduğu şeklinde elektronik sistemde takip edilecek.
Gece ya da Hafta Sonu Cezaevi Sistemi

İnfaz planlamaye bir yeni sistem daha geldi. Bu yeni sistemde yukarıda açıkladığımız maddeler şeklinde yaşa ve cinsiyete bakılmaksızın, suçu olup cezaevinde yatacak bireylerin tümünü kapsıyor. İnfaz planlamayle gelen yenilikte bu yeni sistem daha daha eskiden de bulunuyordu sadece sistem belirli ayın altındaki ( 6 ay ) cezaları amacıylae alan bir uygulamaydı. Yeni af yasası infaz planlamade ceza alan suçluların almış olduğu cezaları gece yada hafta sonu çekebilecekleri bir cezaevi sistemi geldi. Bu sistemden yararlanmak amacıyla 24 ay ve altında cezaya çaptırılan suçlular, talepte bulunmaları gerekiyor. Talep ettiklerinde cezalarını gece cezevinde bulunup cezalarını çekecek ya da hafta sonu cezaevinden bulunacaktır. Mesela; 7 ay ceza alan bir adam bu sistemden faydanabilecek. Hafta sonu cezaevine girip cezasını çekmesiyle 7 ay amacıylade kaç hafta sonu buluyor ise almış olduğu ceza zamanınden düşülecek.

Af Yasası Kapsam Dışı Suçlar 2021

30 maddeli yargı paketinde kapsam haricinde kalan suçlar alttaki gibidir;

  • Kasten adam öldürme
  • Uyuşturucu madde ticareti
  • Cinsel suçlar
  • Örgütlü suçlar
  • Terör suçlar ve Mükerrer suçlar

24 Ekim 2020 tarihinde gösterilen bir evvelceki yargı paketinden bir çok hükümlü ve tutuklu faydalanmıştı. Bahse husus yargı paketini inceleyebilirsiniz.

Yeni infaz düzenlemede yaşa gore evde ceza çeken, doğum sebebiyle cezası ertelenen ve gece ya da hafta sonu ceza çekenlerin cezalarında dizgesel farklılıklar oldu. Yukarıda maddeler durumunda bildirdiğimiz suçlar af yasası kapsamı haricinde kalacaktır. 6 suçta ceza indirimi bulunmamaktadır.

Af yasası yeni sisteminden evvelce 32 ay ve altında cezası tespit edilen şahıslar cezaevine girmiyorlardı. Bu sistemde de farklılığa gidildi bundan sonrasında 1 ay cezası olan şahıslarda cezaevine girip 12 gün cezaevinde yatacaklar.

 

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ