2022 Sigorta İçin gerekli Evraklar Nedir

2020 Sigorta İçin Lüzumlu Evraklar Nedir

2020 Sigorta yaptırmak için lüzumlu evraklar bilhassa yeni bir işe başlanacağı süre toplanmalı ve iş yerine teslim edilmelidir.  Bir işyerinde işe başlayacağınız süre sigorta girişim izin yapılabilmesi için işyeri sizden bazı evraklar talep edecektir. Sigorta için lüzumlu belgeler güncel şekilde toplanmalı ve ilgili iş yerine teslim edilmelidir. Bu evrakların kısa sürede toplanması gerekliliği olduğundan evrakların nereden ve nasıl temin edileceğinin bilinmesi önemlidir. Sigorta için lüzumlu evraklar 2020 yılı sıralaması şu şekilde sıralanabilmektedir;

Esenlik raporu
İkametgâh belgesi
Adli sicil kaydı
Mezuniyet belgesi ya da mezuniyet belgesi fotokopisi
Aile bildirimi formu
2 tane vesikalık fotoğraf
İlgili iş yeri tarafınca verilen ve doldurulması gereksinim duyulan şekil
Sigorta İçin Esenlik Raporu nasıl, Nereden Alınır?
İşe girişlerde sigorta yapılabilmesi için istenen başlıca evraklar içinde bulunan sıhhat raporu, yapılacak işin çekince durumuna gore alınması zaruri olan evraklardan biridir. Kanun kapsamında tehlikeli ya da fazlaca tehlikeli sınıfta yer edinen işyerlerinde çalışacak olan kişilerin işe uygun olup olmadıklarını belirlemek amacıyla esenlik raporu alınması zorunludur. 6331 sayılı kanun kapsamında alınması gereksinim duyulan esenlik raporunun alınması hem işyeri hem de işçi için önemli bir yere haizdir. İş için alınan esenlik raporunun;
İşe girişlerde
İş değişikliği yapıldığında
İş kazası, meslek hastalığı ya da esenlik sebebi ile işten uzaklaşılması gereksinim duyulan durumlarda,
İşin devam etmiş olduğu süreçte, işçinin yapmış olduğu işin niteliği ve işyerinin çekince sınıfına gore bakanlık tarafınca belirlenen aralıklarda alınması gerekmektedir.
Sigorta için alınacak olan esenlik raporu hususi hastanelerden alınamamaktadır. İşe girerken alınması gereksinim duyulan esenlik raporu için yetkili olan hekimler OSGB işyeri hekimi olmalıdır. Tabip tarafınca meydana getirilen kontrollerden sonrasında çalışanın işe uygun olup olmadığı değerlendirilir ve bu değerlendirme sonucunda esenlik raporu verilir.

Sigorta için esenlik raporu tutarı tek hekimden alındığında şu şekildedir;
Esenlik Bakanlığı’ndan alınacak olan esenlik raporu için ücret 50 TL’dir.
Üniversite hastanelerinden alınacak olan esenlik raporunun tutarı 75 TL’dir.
Esenlik Kurulu Raporu alınması gerekiyorsa Esenlik Bakanlığı fiyatı 200 TL’dir. Üniversite hastanelerinden alındığında fiyat 300 TL olmaktadır.
İş yeri hekimleri tarafınca verilebilecek olan esenlik raporu ise parasız bir halde alınabilmektedir.
Sigorta İçin İkametgâh Belgesi Nereden, nasıl Alınır?
İkametgâh belgesi Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan vatandaşların devlet kayıtlarında yer edinen ve resmi olan adresini içeren belgedir. Bazı kurumlara yapılacak olan başvurularda, işe girişlerde, sigorta girişlerinde vb. işlemlerde ikametgâh belgesi talep edilmektedir. İkametgâh belgesi alınabilmesi için iki alternatif yol bulunmaktadır. Bu yollar şu şekilde sıralanabilmektedir;

Sponsorlu Bağlantılar

Nüfus müdürlüklerine gidilerek ikametgâh belgesi alınabilmektedir. Nüfus cüzdanınız ile birlikte nüfus müdürlüğüne giderek ikametgâh belgenizi alabilirsiniz.
E-Devlet sistemi üstünden de kolaylıkla ikametgâh belgesi alınabilmektedir. Bu işlem için izlenmesi gereksinim duyulan adımlar şu şekilde sıralanabilmektedir;
https://www.turkiye.gov.tr/nvi-yerlesim-yeri-ve-diger-adres-belgesi-sorgulama adresine giriş yapılması gerekmektedir.
Oluşturulan sayfada kimlik doğrulama sayfasına gidilebilmesi için ‘Kimliğimi Şimdi Doğrula’ seçeneği tıklanmalıdır.
Kimlik doğrulama sayfasında E-Devlet şifreniz var ise şifreniz ve T.C kimlik numaranızla kimlik doğrulama işlemini tamamlayabilirsiniz. E-Devlet şifreniz yoksa PTT şubelerinden alabilir ya da alternatif kimlik doğrulama alternatifleriyle giriş yapabilirsiniz.
Kimlik doğrulama işlemini tamamladıktan sonrasında ikametgâh belgeniz için bir takvim günü içinde en fazla bir tane belge oluşturabileceğiniz ve alacağınız belge ile ilgili uyarıların bulunmuş olduğu bir metin görmüş olacaksınız.
Metinin altında yer edinen ‘Yukarıdaki bilgilendirme yazısını okudum’ seçeneğinin yanında yer edinen kutucuğu işaretleyip sayfanın altında yer edinen ‘Devam Et’ butonuna tıklamanız gerekmektedir.
Akabinde oluşturulan sayfada belgenin kimin için alınacağını seçmelisiniz. Bu seçimi kendisi ya da eş/çocuk seçeneklerinden birini seçerek yapabilirsiniz. Seçiminizi yaptıktan sonrasında sayfanın altında yer edinen ‘Devam Et’ butonuna tıklayabilirsiniz.
Tıklama işleminden sonrasında kimlik bilgilerinizin çıktığını görmüş olacaksınız. Kimlik bilgilerinizin derhal altında belgenin niçin verileceği ile ilgili seçeneklerden birini seçmeniz gerekmektedir.
Kuruma İbraz, Kurum Talebi ya da Kişi Talebi seçeneklerinden birini seçerek sayfanın altında yer edinen Sorgula seçeneğini tıklamanız gerekmektedir.
Tıklama işleminden sonrasında ikametgâh belgeniz hazırlanacaktır. Isterseniz sayfanın sağ üst köşesinde yer edinen ‘Yazdır’ seçeneğine tıklayarak, belgenizi yazıcı yardımı ile yazdırabilirsiniz.

Sigorta İçin Adli Sicil Kaydı Nereden, nasıl Alınır?
Adli sicil kaydı halk içinde sabıka kaydı olarak da bilinmektedir. Bu belge vatandaşların devlet tarafınca tutulan kabahat kaydını gösteren resmi bir belgedir. Eskiden Adliyelere gidilerek alınabilen bu evrak, günümüzde E-Devlet sistemi üstünden kolaylıkla alınabilmektedir. Adli sicil kaydı E-Devlet sistemi üstünden adli sicil kaydı alınabilmesi için izlenmesi gereksinim duyulan adımlar şu şekildedir;
https://www.turkiye.gov.tr/adli-sicil-kaydi adresine giriş yapılması gerekmektedir.
Oluşturulan sayfada ‘Kimliğimi Şimdi Doğrula’ seçeneği tıklanmalıdır.
Kimlik doğrulama işlemi tamamlanmalı ve sisteme giriş yapılmalıdır.
Oluşturulan sayfada alacağınız belge ile ilgili uyarıların bulunmuş olduğu bir metin görmüş olacaksınız. Metni okuduktan sonrasında metinin altında yer edinen ‘Yukarıdaki bilgilendirme yazısını okudum’ seçeneğinin tarafındaki kutu işaretlenmeli ve ‘Devam Et’ butonuna tıklanmalıdır.
Akabinde oluşturulan sayfada kimlik bilgileriniz bulunmaktadır. Kimlik bilgilerinizin altında belgeyi vereceğiniz kurum türünü seçmeniz ve belgeyi niçin vereceğinizi yazmanız gerekmektedir. Peşinden ‘Sorgula’ butonuna tıklamalısınız.
Bu işlemden sonrasında adli sicil kaydınız oluşturulacaktır. Sayfanın sağ üst köşesinde yer edinen ‘Yazdır’ seçeneğine tıklayarak sayfanın çıktısını alabilirsiniz.
Sigorta Girişi İçin Mezuniyet belgesi Verilmesi Mecburi Mudur?
Sigorta için mezuniyet belgesi lüzumlu mi sorusu evet olacaktır. Fakat bir kişiye sigorta yapılabilmesi için mezuniyet belgesi olması mecburi değildir. Diplomanız elinizde bulunuyorsa sigorta evrakları arasına fotokopisini ekleyebilirsiniz. Elinizde diplomanı yoksa E-Devlet sistemi üstünden temin etmeniz mümkündür. Bunun için;
Açık öğretim liselerinden mezun iseniz belgenizi sorgulamak için https://www.turkiye.gov.tr/milli-egitim-acik-ogretim-liseleri-mezuniyet-belgesi-sorgulama adresine giriş yapabilirsiniz.
Yüksek öğretim mezun belgesini sorgulamak için https://www.turkiye.gov.tr/yuksekogretim-mezun-belgesi-sorgulama adresine giriş yapabilirsiniz.
Lise mezuniyet belgenizi sorgulamak için ise https://www.turkiye.gov.tr/milli-egitim-lise-mezuniyet-belgesi-sorgulama adresine giriş yapabilirsiniz.
Ulusal Eğitim Bakanlığı/ Açık öğretim ortaokulu tamamlama belgesi sorgulamak için https://www.turkiye.gov.tr/milli-egitim-acik-ogretim-ortaokulu-tamamlama-belgesi-sorgulama adresine giriş yapabilirsiniz.
Aile Bildirimi Formu Nedir, nasıl Doldurulur?
İlk işe girişlerde kişinin asgari geçim indirimi kısa ismiyle AGİ başvurusu için ve kişinin aile ve çocuk yardımından yararlanabilmesi için aile bildirimi formu doldurması gerekmektedir. Aile bildirimi formunu web üstünden temin etmeniz mümkün olacaktır. Bu şekil işe başlamış olacak olan kişinin evli olup olmadığı, evli ise eşinin çalışıp çalışmadığı, evlatlarının durumu şeklinde bilgilerin doldurulması gerekmektedir. Bu şekil yardımıyla kişi asgari geçim indiriminden faydalanabilmektedir.
Sigorta İçin Temin Edilmesi Gereksinim duyulan Vesikalık Fotoğrafın Özellikleri
Sigorta için lüzumlu evraklar hangileridir sorusunun cevabı içinde vesikalık fotoğrafta bulunmaktadır. Bu fotoğraf işe başlama ve sigorta başlangıcı için verildiği için güncel olması önemlidir. Son 6 ay içinde çekilmiş güncel bir fotoğraf olmalıdır. Tercihen arka fonunun beyaz olması yararlı olacaktır. Sigorta için verilecek olan evrakların hepsinin güncel olması gerekmektedir. Güncel olmayan evraklar için güncelleme kesinlikle talep edilecektir.
SGK Hizmet Dökümü Sorgulama
Kimler İsteğe Bağlı Sigortalı Olur?
Rapor Param Yattı mı? nasıl Öğrenebilirim?

2020 Sigorta İçin Lüzumlu Evraklar Nedir İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!