2020 Asgari Ücret Zam Oranı Ne Kadar Olacak?

2020 Asgari Ucret Ne Kadar 2020 Asgari Ücret Zam Oranı Ne Kadar Olacak?

2020 Asgari Ücret Zam Oranı Ne Kadar Olacak?

Türkiye’de milyonlarca insanoğlunun gözü kulağı asgari tutara yapılacak olan zam oranına çevrilmiş durumda.  Asgari tutara 2020 senesinde zam yapılmayıp ilk artış 2020 yılı için düşünülmüştür. Bu yüzden birçok kişi askari ücret 2018 yılı zam oranını merak etmeye adım atmıştır. Birçok kişi asgari ücretin 2300 TL olacağını ifade etse de biz şimdiye kadar meydana getirilen zam oranlarını da hesaba katarak en doğru tahmini halletmeye çalışmaktayız. Asgari ücrette 2020 senesinde tahmini ne kadar artış olur? İşte detaylar…

 

Asgari Ücret Ne Kadar Olmalıdır?

Ülke genelinde 15 milyon asgari ücretli kişi iş yapmaktadır. Bu kişilerin büyük çoğunluğu nitelikli olmayan ve geri üretim planında çalışan kişilerdir. Daha oldukça kent merkezlerinde biriken bu işçi sınıfı geçimlerini 1400 TL ile sağlamak durumundadır. Daha ilkin bir tek 900 TL olan asgari ücret geçtiğimiz 2 yıl içinde 1400 TL’ye kadar çıkmış fakat gene de istenilen seviyeye bir türlü getirilmemiştir.

Peki asgari ücret ne kadar olmalıdır? Asgari ücret her şeyden ilkin yoksulluk ve açlık sınırından daha yüksek olmasına rağmen, 2019 koşullarında halen insanoğlu açlık sınırında geçimlerini sağlamaya iş yapmaktadır. 2018 senesinde asgari ücretin 1900 TL olması gerektiği beklentisi de bundan meydana gelmektedir. Peki 2020 senesinde asgari tutara ne kadar zam yapılacak?

 

2018 Asgari Ücret Zam Oranı Ne Kadar Olacak?

Asgari ücret pazarlığında masada tartışan ve en sonunda zam sonucuna imza atan taraflar şunlardır;

  • İşçi temsilci ve sendika yetkilileri
  • İş veren temsilcileri
  • Hükümet temsilcileri
  • Gözlemciler

Yukarıdaki taraflar içinde oldukça sert tartışmalar yaşanmakta ve en sonunda hükümetin baskısı ne yönde olursa taraflar da bunu kabul etmek durumunda kalmaktadır. Geçtiğimiz dönem meydana getirilen büyük zamlarda hükümetin görevi büyüktü. Örneğin seçim öncesi asgari ücret zam oranı neredeyse %40 olmuş ve maaşlar 900 TL’den 1300 TL’ye çıkarılmıştı.  Peki 2020 seçimlerinde asgari ücret zammı ne olur?

Seçim öncesi olmasından dolayı asgari ücrette gene bir önemli artış beklenmektedir. Hükümet işverenleri ikna edebilirse asgari üretin 1900 bandına yaklaşabileceğini söyleyebiliriz. Fakat seçim öncesi yapılacak zamda hükümet zam oranında ısrar eden eğer eğer olmazsa en faza 50-100 TL’lik bir artış ile zamlar 1500 TL bandında kalabilir. Burada kilit rol hükümettedir.

Asgari Ücrette 2020 Senesinde Tahmini Ne Kadar Artış Olur?

Asgari Ücret 1600 TL Olur Mu?

Şu anda asgari ücret için en oldukça konuşulan rakamlardan biri de 1600 TL’dir. Asgari ücret 2018 tablosu şimdiden hazırlanmaya başlandı. Asgari tutara yapılacak %15 ‘lik bir zam sonrası işçi maaşları 1600 TL’yi bulacaktır. Fakat iş verenler bunun yerine en fazla %9 zam yapılmasını istemektedir. Bu şekilde de maaşlar en fazla 1530 TL’ye çıkacağı ifade edilmektedir.

 

2020 Asgari Geçim İndirimi

Diğeri dört gözle beklenen konulardan biri de 2018 yılı içinde AGİ ne olacak sorusudur. AGİ özetlemek gerekirse asgari geçim indirimi için yapılacak zam oranı oldukça önemli görülmektedir. Zira zamlara ek olarak 100 TL ek gelir anlamına gelmektedir. 2020 yılı için AGİ zam oranı da aynı şekilde asgari ürete yapılacak zam şeklinde hesaplanmaktadır. Asgari ücret zam oranı belli olduğunda AGİ de belli olacaktır.

Asgari Ücrette Vergi İndirimi Olacak Mı?

Asgari ücrette en oldukça tartışılan konulardan biri de devletin iş verenden almış olduğu vergidir. Bu verginin alınmayıp bu paranın işçilere maaş olarak verilmesi de gündeme gelmiş durumdadır. Fakat 15 milyon şeklinde devasa yükseklikte sayıdaki asgari ücretli için alınan bu vergilerin alınmamaya başlanması sonrası hükümetin oldukça zor duruma düşeceği tahmin edilmektedir. Devasa yükseklikte bir vergi kaybı anlamına geldiği için bu düşünceden şimdilik vazgeçilmiş görülmektedir. Özetlemek gerekirse asgari ücretlilere en fazla yapılacak zam oranı beklendiği şeklinde olursa %15’i geçmeyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir