15.000 TL Ana para İle Ne İş Yapabilirim? 2022

İçindekilerNereden Adım atmak Gerekir?Düşük sermayeli işler15.000 Lira Parayı Faize Yatırma!İş Yeri Devralmak!15.000 Liraya Başka Ne İş Yapılır?BİZDEN TAVSİYE

Yeni bir iş oluşturmak için, iş hayatına atılmak için, küçük bir dükkan açmak için elinizde bir miktar ana para bulunması gereklidir. 15.000 TL ana para minik bir dükkan iş yeri açabilmek için yeterlidir. Sadece dükkanın kurulacağı yere bölgeye yada yapılacak işe nazaran harcanacak ana para değişkenlik gösterecektir.

Nereden Adım atmak Gerekir?

Senelerdir düşünürüz, şuan yaptığımız iş haricinde ne iş yapabilirim. Birazcık ana para bulsak, bir iş kursak, kendi işimizin patronu olsak. Ne kadar para gerekir ki, örnek olarak bir 15000 lira. On beş bin lira bir çoğumuz için fazlaca büyük para değil. Elimizde bu kadar para bulunmasa dahi, 15000 lira kredi veren, iş oluşturmak için kobi kredisi elde eden birçok banka mevcut. Eğer durağan(durgun) bir geliriniz var ise yada bir dükkan açacaksanız 15000 lira krediyi derhal alabilirsiniz. İş 15000 lira krediyi bulmak değil, bu krediyi iyi değerlendirerek iyi bir gelir getirecek bir iş kurabilmek.

Ilk olarak ne iş yapmış olursanız yapın, anladığınız işi yapın. Eğer bir işten anlamıyorsanız bir tek çevrenizdeki söylentiler ve fazlaca para kazanacağınızı düşünerek bilmediğiniz işe girmeyin. 15000 lira büyük para değil fakat birçoğumuz için kaybedildiğinde zor geri getirilecek bir sayı.

Düşük Ana para İle Yapılacak İş Fikirleri

Düşük sermayeli işler

Farz edelim bir market oluşturmayı hedefliyorsunuz. Mağaza dekorasyonu vergi evrak vs. giderlerin tamamı 15000 lira ana para kafi. Dükkana alınacak malları da içeri dışarı mantığı ile alırım diye düşünerek 15000 TL ana para ile bu şekilde bir işe girmeyin. Buz dağının görünmeyen tarafında minimum bir 15.000 lira daha gerekecektir. Düşük ana para dukkanacmak.com  ile kar edebileceğiniz pek fazlaca sektör vardır. Bu alanları inceleyerek size uygun olanı seçmeniz gerekmektedir. İşe ana para gözü ile bakmayın. Bir çay ocağının bile getirisi bir çok yüksek sermayeli işten fazla olacaktır. Damlaya damlaya göl olur. Sadece iş kurduğunuzda ilk aşamada yatırımınız ile ilgili borçlarınız var ise bu tarz şeyleri ödersiniz. Doğal olarak çevreye de kendinizi tanıtmanız ve kanıtlamanız gerekiyor. Bu tarz şeyleri yaptıktan sonrasında işletmeniz nerede ise 5-6 ay sonrasında kar elde etmeye başlayacaktır.

Peki 10.000 TL sermayeniz olsaydı, ne yapardınız?

İnternetten para kazanmak yada evde yapılabilecek işler haricinde bir iş düşünüyor iseniz, ve ne olursa olsun benim bir iş yerim dükkanım olsun diyorsanız 15.000 liraya yapılabilecek işler den bazıları şunlar;

Çay ocağı açılabilirÇalışan bir kahvehane devir alınabilirOrta halli bir market açılabilirKüçük bir cafeterya açılabilirBüyük bir manav dükkanı açılabilirKüçük bir lokanta çalıştırılabilirKuaför salonu berberhane açılabilirKüçük bir şarküteri açılabilirOto yıkamaHalı yıkamaKırtasiyeAmbalaj ürünleri satan bir dükkanKüçük parfüm ürünleri satan bir iş yeri (açık parfüm)Ufak bir tavuk çiftliği kurulabilir.Solucan gübresi üretim tesisi kurulabilir.Mantar yetiştiriciliği yapabilirsiniz. Bunun için istiridye mantar türünü seçmeniz daha karlıdır.

Kâr oranı iyi iş yapıldığında yüksek olan, sadece açılacak bölgede fazla hava parası gerektirmeyen bir iş yeri açmanız mümkündür. Hava parası mevzusu ise, o şekilde iş bölgeleri var ki, 5 metre kare dükkan için 100.000 TL. hava parası istenen iş bölgeleri mevcut. Büfecilik benzer biçimde…

15.000 TL. ana para karşılığında işinizi kuran, size her türlü alet edevat ile beraber dükkan dizaynınızı da meydana getiren ve ürünlerinizi ek olarak bir paraya gereksinim duymadan karşılayan bayilik franchise veren firmalar mevcut. Eğer kendi başınıza bir iş yeri oluşturmak yerine bayilik almak istiyor iseniz, Bayilik veren firmaları araştırabilirsiniz. Gene elinizdeki para ile bayilik veren firmanın şartlarının uyuşması durumunda yapabileceğiniz tek iş bu benzer biçimde düşünerek para kazanamayacağınız bir işe bulaşmayın. Bayilik almak kolay sadece ya satış yapılmazsa. Tüm olanakları ve imkanları değerlendirin. Tanınmış firmaların bayiliklerini açmak ve marka tanınırlıklarından yararlanmak daha karlı olacaktır.

15.000 Lira Parayı Faize Yatırma!

Eğer sizde riske girmeden para kazanmak istiyor iseniz, hem 15.000 TL sermayem güvence olsun, hem de küçük küçük para kazanayım diyorsanız, bankaların yolunu tutarak 15.000 TL paranızı faize yatırabilirsiniz. Doğal olarak biz bu durumu tavsiye etmiyoruz. Bankaların başlangıç faiz oranları aylık 0,10, 0,12 civarındadır. Bu faiz ilk başlangıç ayında yüksel olmasına karşın ilerleyen aylarda azalmaktadır.

EDİTÖR TAVSİYESİ

Dinlence Günleri Emek harcama Ruhsatı {Nasıl} Alınır? Ücret Tarifesi 2022

20 Ocak 2022

Paranızı Faize Yatırabilirsiniz.

İş Yeri Devralmak!

Daha ilkin yada halen çalışmakta olan, muntazam bir kâr marjı bulunan bir iş yeri 15.000 TL ana para ile devralınabilir.Doğal olarak bu şekilde bir firmayı devralmadan ilkin firmanın daha önceki yıllarda iş durumu, {müşteri} potansiyeli, dükkanın bulunmuş olduğu bölgenin ileriye dönük olarak yıkılma, taşınma, bayındır yol geçimi, vb. bir durumunun olup olmadığının fazlaca iyi araştırılması gereklidir.Mesela uygun fiyata devralınan bir marketin karşısına 1 ay sonrasında büyük bir süper market yada Alışveriş merkez’nin açıldığını düşünürseniz, niçin bahsettiğimi daha iyi anlayacağınıza inanırım.Büyük marketin açılma fikrinden ilkin bahse mevzu market 50.000 TL ye alıcı bulabilirken, 1 ay sonrasında 15.000 TL ye satılmasını araştırmak gerekir. Eğer bu tür durumları araştırmazsanız, 15.000 TL sermayenizi kısa sürede kaybedebilirsiniz.

15.000 Liraya Başka Ne İş Yapılır?

Aslen 15. 000 TL bu yazımızda simgesel durumdadır. 10.000 TL yada 20.000 25.000 TL ana para içinde durum fazlaca değişik değildir.Çarşıya 2 sokak yakın mesafedeki bir işyeri 10.000 TL ana para ile alınabiliyorken, çarşıdan aynı ürünleri satan, aynı içeriğe haiz,Aynı iş yerini 50.000 TL ye almak maalesef özgür piyasa gereğidir.Dükkan iş yeri mağaza açmak haricinde size tavsiyemiz, 15.000 TL ana para ile web üstünde sanal bir mağaza açarak,Çeşitli ürünler alıp satarak, yada aracılık ederek güzel para kazanabilirsiniz. Doğal olarak bunun içinde web pazarından anlıyor olmanız şarttır.

İlginiz yok ise asla bulaşmayın.

BİZDEN TAVSİYE

Bildiğiniz işi yapın, bilmiyorsanız öğrenin gerekirse kısa bir süre çıraklığını yapın.İş yeri açmadan ilkin iyi araştırma yapın. Bir bilene mesele.İş yeri devralacaksanız iyi düşünün. Ucuza satılmasının sebebini sorgulayın.Araştırma yaparken rakiplerinizin verdikleri fikirleri rekabet kapsamında değerlendirin.Finansal deposu hazırlayın. Sermayeniz yoksa temin etmek için alternatif çözümler arayın.Ne olursa olsun işinizin başlangıcında olun.Rekabet mevzusunda kendinize güvenin.Mekan olarak aynı işi yapanların yoğunlukta olduğu alanları seçmeyin.Yasal prosedüre riayet edin. İş yeri açmak için lüzumlu olan evraklar hakkında data almak için tıklayın.Bir iş planı hazırlayarak Kosgeb’e başvurun.Bayilik veren firmalar ile görüşün.Çevre seçimini iyi yapın.Fiyat politikası belirleyin.Herhangi negatif durumlar için fazladan nakit bulundurmayı ihmal etmeyin.

Peki sizin on beş bin liranız olsaydı ne iş yapardınız? Yorumlara yazın!